توضیحات پروژه

اصول باریستا: طرز تهیه اسپرسو در 14 مرحله

اسپرسو: تقریباً 30 میلی لیتر قهوه خوب. یک اسپرسو شگفت انگیز می تواند پیچیده، پر بدن و شیرین باشد. این می تواند بهترین چیز در روز شما باشد.

و اسپرسو به خودی خود فقط یک نوشیدنی نیست – همچنین قلب نوشیدنی های مورد علاقه بسیاری از مشتریان است، مانند لاته، کاپوچینو، آمریکایینو، سفید تخت، کورتادو، ماکیاتو و غیره…

به عبارت دیگر، یادگیری طرز تهیه شات اسپرسو ممکن است یکی از مهم ترین چیزهایی باشد که به عنوان یک باریستا یاد می گیرید. و به عنوان کسی که روزهایم را به مربیگری باریستا می گذراند، چه برای استخدام یا قهرمانی در قهوه ، من اینجا هستم تا درباره نحوه انجام این کار با شما صحبت کنم.

یک هشدار: تهیه یک اسپرسوی عالی نیاز به فداکاری، توجه به جزئیات و ثبات دارد. اما تلاش همیشه ارزشش را دارد. بنابراین، بیایید شروع کنیم!

اسپرسو
پارامترهای اساسی یک اسپرسو
هنگام تهیه هر نوشیدنی قهوه، باید دوز تفاله قهوه خشک، مقدار آب، زمان استخراج و حجم نهایی را بدانید. همه این عوامل مرتبط هستند – و با اسپرسو، در حال حاضر می توانید حجم آب را نادیده بگیرید.

بیایید آن را تجزیه کنیم:

به طور کلی یک مکان شروع خوب برای زمان استخراج 25 ثانیه است. این را تا زمانی که آماده آزمایش دستور العمل های اسپرسو شوید، ادامه دهید .
مقدار تفاله قهوه خشک بسته به سبد اسپرسوی شما متفاوت است، اما احتمالاً از 8 تا 10 گرم در هر دوز استفاده می کنید.
یک شات اسپرسو معمولاً 25 تا 35 میلی لیتر است که با این پارامترها به راحتی قابل دستیابی است.
به دنبال دستورالعمل های پیشرفته تر هستید؟ راهنمای یک باریستا برای کامل کردن شات های اسپرسو را بررسی کنید!

با این حال، به یاد داشته باشید که اینها دستورالعمل های انعطاف پذیر هستند، نه قوانین سخت و سریع. هر قهوه متفاوت است. برخی با زمان استخراج کوتاه تر طعم بهتری خواهند داشت، برخی دیگر با زمان کمی طولانی تر. مشخصات برشته و اندازه آسیاب نیز بر بهترین پارامترها تأثیر می گذارد.

در حالی که طرز تهیه اسپرسو را یاد می گیرید، از این دستورالعمل ها به عنوان پایه استفاده کنید – اما با پیشرفت در دانش قهوه، از آزمایش کردن نترسید. به یاد داشته باشید: طعم کلید است . آن لحظه ای که شما اسپرسو می نوشید، زمانی است که می دانید آیا یک شات عالی کشیده اید یا خیر. این پارامترها به شما در انجام این کار کمک می کنند، اما معیاری نیستند که مشتریان نوشیدنی خود را بر اساس آن قضاوت کنند.

و اکنون شما پارامترهای خود را دارید، زمان شروع است.

مرحله 1: جام
گرم کردن فنجان قبل از استفاده بسیار مهم است. آن را با آب داغ بشویید تا ظروف چینی یا لیوان در اثر ضربه، نوشیدنی شما را خنک نکند.

مرحله 2: پورتافیلتر و سبد
سپس دسته پورتافیلتر خود را بررسی کنید تا از تمیز و خشک بودن آن اطمینان حاصل کنید. به یاد داشته باشید، باقیمانده قهوه قدیمی بر طعم اسپرسوی جدیدی که درست می کنید تأثیر می گذارد. یک سبد مرطوب بر استخراج تأثیر می گذارد ، زیرا قهوه را مرطوب می کند.

مرحله 3: آسیاب و دوز
قهوه آسیاب شده خود را در پورتافیلتر خود مصرف کنید. به اندازه آسیاب و همچنین دوز آن توجه کنید تا مطمئن شوید که شات خود را زیاد یا کمتر از آن استخراج نمی کنید. (به یاد داشته باشید: قهوه کم استخراج شده طعم ترش خواهد داشت؛ قهوه ای که بیش از حد استخراج شده تلخ خواهد بود.) اگر یک آسیاب کالیبره شده بر اساس تقاضا دارید، بررسی دوز آن آسان است. اگر نه، بهتر است از ترازو استفاده کنید.

مرحله 4: توزیع زمین
دسته پورتافیلتر را به آرامی روی کفپوش ضربه بزنید تا قهوه آسیاب شده به طور یکنواخت پخش شود، یا – اگر دارید – از ابزار توزیع استفاده کنید. این یک مرحله بسیار مهم است، زیرا تضمین می کند که هیچ حباب هوا در قهوه وجود ندارد. وجود حفره های هوا به این معنی است که آب به جای پخش شدن یکنواخت، مسیرهای خاصی را از طریق قهوه آسیاب شده طی می کند. به نوبه خود، این بدان معنی است که برخی از زمینه ها بیشتر از سایرین استخراج می کنند.

مرحله 5: ضربه بزنید
مرحله بعدی تپ کردن است. باز هم، هدف این است که هر کیسه هوا را بردارید و مطمئن شوید که قهوه کاملاً تراز است.

تامپر خود را بردارید و آن را روی قهوه آسیاب شده فشار دهید، مطمئن شوید که هم صاف می‌زنید و هم فشار کافی اعمال می‌کنید. فشار مهم است زیرا این اطمینان را ایجاد می کند که قهوه به اندازه کافی فشرده شده و کیک شکل خود را حفظ می کند. (با این حال، با وجود این افسانه رایج، احتمالاً نیازی به فشار 30 پوندی ندارید .) به طور مشابه، یک ضربه مستقیم باعث می شود که قهوه یکنواخت باشد. به این ترتیب، به شما کمک می کند تا از کانال کشی و به نوبه خود، بیش از حد، زیر یا استخراج ناسازگار جلوگیری کنید.

کوبیدن قهوه
ضربه زدن قبل از کشیدن یک شات اسپرسو. اعتبار: آنگا آدی

مرحله 6: پولیش
در نهایت با استفاده از تمپر سطح قهوه آسیاب شده را پولیش کنید. برای انجام این کار، تمپر را در بالای پاک قرار دهید و بچرخانید. این کار هر برجستگی کوچکی را صاف می کند و سطح قهوه واقعا صاف و صاف است.

مرحله 7: تمیز کردن
آیا می توانید تصور کنید که یک کاپوچینو سفارش دهید و تفاله قهوه در آن پیدا کنید؟ برای جلوگیری از این اتفاق، مطمئن شوید که قهوه خشک اضافی را از روی، گوش‌ها و دهانه‌های پورتافیلتر خود تمیز کنید.

مرحله 8: آبکشی کنید
قبل از قرار دادن پورتافیلتر سر گروه را بشویید (در صورت نیاز سر گروه را برس بکشید). با این کار ذرات قدیمی قهوه از سر دوش پاک می شود. مراقب باشید این مرحله را نادیده نگیرید! اگر هر یک از این ذرات به اسپرسوی شما تبدیل شد، می توانید انتظار داشته باشید که طعم آن ناسازگار یا کهنه باشد.

مرحله 9: اسپرسو را بکشید
در نهایت، شما آماده هستید که دسته پورتافیلتر را در سر گروه قرار دهید و شروع به دم کردن اسپرسوی خود کنید! مطمئن شوید که فورا دم کردن را شروع کنید، در غیر این صورت گرما ممکن است باعث سوختن سطح قهوه شود.

مرحله 10: سرو کنید
هنگامی که دستگاه متوقف شد – به طور خودکار یا به دلیل اینکه به صورت دستی آن را در 25 ثانیه متوقف کرده اید – فنجان را از سینی دستگاه خارج کنید. اکنون می توانید اسپرسو را سرو کنید یا شروع به بخارپز کردن شیر برای لاته یا کاپوچینو کنید.

مرحله 11: THE PUCK را دور بریزید
پورتافیلتر را بردارید و پاکت قهوه را داخل جعبه ضربه بزنید. به یاد داشته باشید که هرگز این مرحله را نادیده نگیرید!

مرحله 12: دسته را تمیز کنید
دسته خود را برای عکس بعدی تمیز کرده و بشویید. فراموش نکنید که آن را نیز خشک کنید!

مرحله 13: سر گروه را تمیز کنید
سر گروه را بشویید و مسواک بزنید. شما باید آن را کاملا تمیز کنید تا روغن ها یا ذرات که می توانند عکس بعدی را خراب کنند، پاک کنید.

مرحله 14: تجهیزات را جایگزین کنید
پورتافیلتر را دوباره در سر گروه قرار دهید و برای دور بعدی آماده شوید. این کار آن را تمیز و گرم نگه می دارد و همچنین از گم شدن آن جلوگیری می کند!

بنابراین، شما آن را دارید: 14 مرحله برای کشیدن یک اسپرسوی عالی! این مجموعه ای اساسی از دستورالعمل ها است، اما مهم است که هرگز از پایه های دم کردن خوب غافل نشوید.

با گذشت زمان و تجربه – و ابزارهای باریستای فانتزی را فراموش نکنیم – مراحل شما ممکن است تغییر کند. آنها پیشرفته تر می شوند و با شما به عنوان یک باریستا تکامل می یابند. همیشه چیزهای بیشتری برای یادگیری در این صنعت وجود دارد (این همان چیزی است که آن را بسیار سرگرم کننده می کند!) با این حال، اگر با این روند شروع کنید، شروع بسیار خوبی دارید.